Дали Груевски планира во Македонија да направи држава во држава налик на Дубаи?!

by Фокус 20:15
20:15

Никој не знае што точно значи владиниот предлог за формирање финансиска зона, меѓутоа, според неофицијални информации на „Фокус“, не треба да се изненадиме ако во наредниот период на дел од нашата територија изникне слободна финансиска зона, која ќе биде држава во држава со посебни закони и со посебно судство.

Тоа, велат познавачите, нема да биде многу различно од еден даночен рај со многу ниски стапки на оданочување и прилично лабави услови за работа.

- Advertisements -

Прашање е дали Македонија широко ги отвора парите за светскиот капитал без многу да размислува за неговото потекло?

Пишува
Владо АПОСТОЛОВ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”