Ако не биде Заев, тогаш кој ќе излезе на мегдан со Груевски во Скопје?

by Фокус 19:50
19:50

Гласовите што во првиот изборен круг ќе ги освојат фаворитите за влез во вториот, кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Ѓорге Иванов и Стево Пендаровски, во значителна мера може да влијаат врз исходот и на парламентарната битка. Од друга страна, составот на пратеничките листи може да има исклучително значење врз дуелот за шеф на државата, покрај оној за идниот собраниски состав.

Вообичаено, составувањето на пратеничките листи го придружуваат голема неизвесност и високи очекувања за тоа кој ќе се најде на, условно речено, добитна позиција. Па, затоа оваа внатрепартиска постапка е придружена со нервоза, без разлика дали е некогаш притаена или е изразена.

- Advertisements -

Пишува:

Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”