Флекенштајн, Кукан и Вајгел на разговори во Скопје – тема изборите

by fokus 11:35
11:35

Европратениците Кнут Флекенштајн, Едвард Кукан и Иво Вајгел, известувачи на европарламентот за напредокот на Македонија денеска престојуваат во Скопје и имаат средби и разговори за подготовката за изборите и за текот на изборната кампања.

Посетата тројцата европратеници ја започнаа со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во Делегацијата на ЕУ Се сретнаа и со лидерите на ДПА и ДУИ, Мендух тачи и Али Ахмети.

- Advertisements -

Потоа следуваат разговори со лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, а на крајот е предвидена средба со заменик претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски.

Претходно утринава, тројцата европратеници разговараа со претставници на граѓанскиот сектор.

Фото: МИА

Поврзани новости