Фински неонацисти планирале да ја убијат екс премиерката Сана Марин

by Fokus

Минатата година четворица фински неонацисти сакале да ја убијат тогашната премиерка Сана Марин, а тоа сакале да го направат со оружје испечатено со 3Д принтер.

Марин загуби на изборите и во септември поднесе оставка од функцијата лидер на Социјалдемократската партија.

Марин имаше 34 години кога дојде на власт во 2019 година и со тоа стана најмладата личност на премиерската позиција во светот. Пред крајот на мандатот, таа ја воведе Финска во НАТО.

Во понеделникот во Окружниот суд Пајат-Хаме започна судењето на Финците обвинети за злосторства со терористичка намера, за кои властите тврдат дека биле мотивирани од екстремно десничарски идеологии, пишува финскиот YLE.

Според обвинителот, тројца од четворицата обвинети се соочуваат со различни пријави поврзани за кривични дела поврзани со огнено оружје и обука за извршување терористички акт.
Четвртоосомничениот се соочува со обвинение за поседување огнено оружје.

Полицијата соопшти дека осомничените се неонацисти кои имале намера да користат тактики за забрзување за да го дестабилизираат општеството, да започнат тркачка војна и да ги унапредат своите екстремно десничарски цели.

Обвинителот рече дека мажите официјално не формирале група.

Поврзани новости