Филипче: Зголемена е смртноста на заболени со ковид 19, но намалена е трансмисијата

by Fokus 10:19
10:19

Смртноста е голема на дневно ниво на цел Балкан, вели министерот за здравство Венко Филипче. Процентот на заболени во однос на тестирани во земјава е од 37 до 41 проценти.

-Три недели по ред имаме стандардна бројка на заболени. Намалена е трансмисијата но зголемена е смртноста- вели Филипче.

- Advertisements -

Според него ова е тренд во цел свет и Европа.

Поврзани новости