Филипче: Вакцините треба да ги добиеме во март

by fokus 14:36
14:36

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека очекува вакцините против Ковид-19 кај нас да стигнат во месец март.

-Сите земји ги имаат истите активности, фокусирани се на вакцината како и ние.  Најавата преку Ковакс системот, иако не конкретно, е дека вакцините треба да ги добиеме во месец март, како ние така и останатите земји од регионот кои имаат случено договор преку Ковакс систелот, рече Филипче.

- Advertisements -

Премиерот Зоран Заев пак истакна дека тој ќе се вакцинира за да покаже дека вакцините се безбедни.

 

 

Поврзани новости