Филипче се сретна со младите специјализанти кои работат во ковид центрите

by fokus 14:30
14:30

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со претставници на приватните млади специјализанти кои работат во ковид центрите во Клинички центар. На состанокот се разговарало за регулирањето на нивниот статус, како и условите во коишто работат.

– Инвестирањето во младите е најважно, затоа што тие се иднината во јавното здравство. Клучно за креирањето на здравствените политики е учеството на младите здравствени работници. Наша цел е да го решиме статусот на младите лекари во земја со трајно вработување – рече Филипче.

- Advertisements -

Тој најави дека разговорите ќе продолжат, а следниот состанок е закажан за наредната недела.

Поврзани новости