Филипче: Многу е веројатно дека ќе имаме нов бран

by Fokus 16:40
16:40

Расте бројот на позитивни случаи на корона вирусот во Македонија, а министерот за здравство, Венко Филипче, во изјава за Телма, порача дека се можни рестрикции од септември.

„Многу е веројатно дека ќе се соочиме со нов бран. Најважно е дека системот е подготвен да се справи со нов бран. Не знаеме дали овој тренд на нови случаи ќе продолжи понатаму. Ние не можеме да живееме вечно во рестрикции. Вакцинацијата е единствен инструмент, а рестрикциите ќе бидат насочени за луѓето кои не се вакцинирани“, истакна Филипче.

- Advertisements -

Поврзани новости