Филипче: Корона вирусот не е мртов, фотографиите од вчерашното празнување се загрижувачки!

by fokus 10:33
10:33

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се загрижувачки.

-И покрај апелите на здравствените институции да нема масовни собирања, да се почитуваат мерките за држење дистанца и ограничувањето на движењето, тоа не се случи.
Го почитувам празнувањето и силно верувам дека тоа се значајни настани за сите нас, независно на која вера припаѓаме. Но, оваа година празниците во целиот свет се празнуваат на еден поинаков начин, ставјаќи го сопственото здравје и на нашите сограѓани пред се и над се, вели Филипче.

- Advertising -

Тој им се заблагодари на граѓаните кои се придржуваат кон меркит, а кои како што вели и понатаму можат да бидат изложени на ризик поради оние коишто тоа не го прават.

-Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат. Тој е тука и за жал, проблемот ќе се провлекува се додека има такви кои го ингнорираат. Многу пати повторив, но еве уште еднаш ќе кажам. Здравствените работници не можат сами. Мерките се добри и навремени, но тие функционираат само ако се почитуваат, во спротивно немаат ефект. Почитувањето на мерките и ефектите од нив зависат само од нас како граѓани. Едноставно мора да се прифати новиот начин на живот, мора нашето секојдневие да го прилагодиме почитувајќи ги препораките, вели министерот Филипче.

Поврзани новости