Филипче: Денеска уште пет починати од Ковид-19, правиме анализа за зголемената смртност

by fokus 11:23
11:23

Министерот за здравство, Венко Филипче изрази загриженост за зголемената смртност кај пациентите заразени со Ковид-19 и соопшти дека прават анализа зошто е тоа така. Според неговите последни информации, во последното деноноќие починале уште пациенти.

-Точно е дека последните денови е зголемен бројот на починати како последица на ковид-19, и тоа последниве три дена. Претходно процентот беше 6,5, сега е некаде 8. Правиме анализа, не сакаме да дозволиме да имаме преполни болници. Таа анализа ќе заврши на почетокот на следната недела и ќе можеме да кажеме на што се должи и дали треба дополнително нешто да се преземе, рече Филипче.

- Advertising -

Во последните неколку дена има и зголемен број новозаболени, но и постојано висок број починати. Така, вчера имаше осум починати, во четвртокот беа седум, исто толку во средата, а во вторникот дури девет.

Поврзани новости