Филипче: Бугарија од секоја количина на вакцини ќе оддели и за нас, како донација

by fokus 14:26
14:26

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес конференција ја информираше јавноста за неговата посетата на Бугарија, од каде што рече дека се вратил со добри вести.

-Утрово бев во посета на соседна Бугарија, присуствував на владината седница, на покана на премиерот Борисов и министерот за здравство Ангелов. Ние интензивно разговаравме изминатите неколку недели и имаме добри вести. Тоа е дека Бугарија како донација ќе оддели слободна количина на вакцини, од секоја количина која во следниот период ќе ја добива. Изразив голема благодарнос, рече министерот Филипче.

- Advertisements -

Покрај Бугарија, таква најава имаме и од Грција и од Полска.

Поврзани новости