Фетаи побара притвор за осудените во „Монструм“

by fokus 11:33
11:33

Обвинителката Фатиме Фетаи по објавата на пресудата за случајот „Монструм“ рече дека обвинителството е задоволно од досудените казни.

На доживотна казна затвор беа осудени Алил Демири и браќата Агим и Африм Исмаиловиќ, за кои судијата рече дека се виновни за кривичното дело „тероризам“. Обвинетиот Хаки Азири е осуден на казна затвор од 9 години, а Фејзи Азири на казна затвор од 15 години. Единствено на слобода останува Сами Љута, за кога обвинителството го повлече обвинението.

- Advertisements -

Обвинителката Фетаи веднаш побара на осудените да им биде определена мерката притвор до правосилност на пресудата, поради опасност од бегство. Таа во детали ги образложи барањата за притвор.

Поврзани новости