Обвинителката Фатиме Фетаи на денешното рочиште во случајот „Монструм“ најави нови докази кои ќе бидат изведени во текот на постапката. Со денешното рочиште почна повтореното судење за овој предмет во кој на 12 април 2012 година беа убиени пет лица кај Смилковско езеро.

На денешното рочиште присуствуваа сите обвинети освен првообвинетите Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се во бегство.

СЈО и понатаму ги товари обвинетите за тероризам. Фетаи рече дека останува на истото обвинение, но дека ќе бидат побарани измени од фактичка природа.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.