ФБИ: Кина е сериозна контраразузнавачка закана за САД

by fokus 19:58
19:58

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј изјави денеска дека Кина претставува сериозна контраразузнавачка закана за САД од која било друга земја, вклучувајќи ја и Русија.

Вреј пред Комитетот за правосудство во Сенатот изјави дека ФБИ има повеќе од 1.000 истражители кои ја испитуваат економската шпионажа и се обидуваат да украдат интелектуална сопственост. Тој, исто така, рече дека речиси сè укажува на Кина.

- Advertisements -

Тој се појави во Капитол хил еден ден пред сведочењето на поранешниот специјален советник Роберт Милер за извештајот за Русија.

Службениците за национална безбедност од Министерството за правда открија неколку случаи на економска шпионажа, во која, како што тврдат, Кина учествувала минатата година.

Поврзани новости