Фаучи: Се заканува нов сој на корона, отпорен на вакцини

by Fokus 20:12
20:12

Падот на бројот на нови случаи на инфекција со корона вирусот во САД е со краток рок поради опасност од смртоносните мутации на вирусот, изјави директорот на Националниот институт за алергии и инфекции, Ентони Фаучи.

– Во моментов имаме околу 60.000 до 70.000 случаи на ден. Кога имаме стагнација во бројот на пациенти, тоа скоро секогаш значи дека ризикуваме нов скок – рече Фаучи на брифингот на работната група за ковид-19 во Белата куќа.

- Advertisements -

Фаучи додаде дека по претходните три врвови на пандемијата, бројот на заразени стагнира на „неприфатливо повисоки стапки“ – 20 000 пролет, 40 000 лето и 60 000 – 70 000 денес – тренд што покажува дека ублажувањето на ограничувањата е предвремено .

Најновата состојба „фаворизира мутации и еволуција на варијанти“ затоа што вирусот поминува низ „процес на селекција“ за да се заштити од антителата произведени од вакцините и претходните инфекции, рече тој.

Падот на бројот на нови случаи од околу 250.000 на почетокот на јануари на сегашното ниво доведе повеќе од половина од американските држави да ги ублажат, а во некои случаи и целосно да ги укинат постојните ограничувања.

Се покажало дека вакцините се помалку ефикасни против варијантите од Бразил и Јужна Африка, предупреди Фаучи.

Поврзани новости