Фатени двата лава, тигрите и јагуарот кои избегаа од зоолошка градина во Германија, една мечка е убиена

by fokus 15:19
15:19

Фатени се опасните диви животни кои денеска избегаа од зоолошка градина во германската покраина Рајнланд Пфалц. Животните се вратени во нивните оградени живеалишта, освен една мечка која била убиена на почетокот од акцијата во која учествуваа ловци.

Освен мечката, од своите живеалишта избегаа два лава, два тигри и еден јагуар. До жителите на Линебах беше упатена порака да не ги напуштаат своите домови додека трае акцијата за фаќање на животните.

- Advertisements -

Нивното излегување од кафезите се должи на синоќешното невреме, делови од регионот беа поплавени, а оградите на зоолошката градина биле разлабавени.

Поврзани новости