Фатен е криумчар на мигранти, превезувал 10 лица од Сирија и Конго

by Fokus

На 20.03.2023 на крстосницата кај с. Водоврати, општина Градско, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Р.М.(21) од Скопје, затоа што со возило „aуди“ со бугарски национални ознаки превезувал 10 лица мигранти (шест од Сирија и четири од Конго), информираат од МВР.

„Околу 08.00 на автопатот Неготино – Велес Р.М. не застанал на даден знак за сопирање од полициски службеници, но набргу, кај клучка Градско, возилото било забележано како се упатува по регионалниот пат, по што на крстосницата кај с.Водоврати било запрено, а лицето приведено. Р.М. бил задржано во полициска станица, а мигрантите бил спроведени во прифатно-транзитен центар.

За случајот бил известен Јавен обвинител и по неговото документирање ќе биде поднесена соодветна пријава“ стои во полицискиот извештај.

Поврзани новости