„Фајзер“ ги намалува испораките на вакцини против Ковид-19 за Европа

by fokus 17:17
17:17

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ денеска потврди дека привремено ќе ги намали испораките на вакцината за коронавирус во Европа, се додека не го зголеми производствениот капацитет на две милијарди дози годишно.

-Привременото намалување на испораките ќе влијае на сите европски земји, изјави портпаролката на „Фајзер“ во Данска, Лајн Федерс.

- Advertisements -

Во изјава за американски медиуми таа додаде дека „Фајзер“ ќе го зголеми производството во својата фабрика во Пуру, Белгија, поради што ќе биде потребно прилагодување на постројката и процесите во фабриката, за кои се потребни нови тестови за квалитет и одобренија на владата.

-Поради тоа, помали дози на вакцини ќе бидат достапни за европските држави кон крајот на јануари и почетокот на февруари, изјави Федерс.

Поврзани новости