Фабриката „Леар” затворена дури не се расчисти скандалот со масовното труење

by fokus 21:37
21:37

Од американската фабрика „Леар“, каде што синоќа беа затруени околу 200 луѓе, во соопштение информираат дека фабриката ќе биде затворена сè додека не се реши случајот и  додека не се осигурат дека нема да се повтори.

-За компанијата „Леар“ ништо не е поважно од здравјето и од благосостојбата на вработените. Ние имаме одлични услови за здравје и за безбедност во нашите фабрики. Внимателно ги следиме инструкциите на локалните здравствени власти за да го истражиме овој изолиран инцидент- велат оттаму.

Во Клиничката болница во Тетово во моментов на лекување е задржано едно лице од вкупно 183 работници.

 

 

Поврзани новости