Европските лидери одлучија да не ги затворат границите

by Фокус 23:59
23:59

Лидерите на ЕУ на вечерашниот состанок заклучиле дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ мораат да останат отворени, но мора да бидат применети строги мерки на рестрикции.

-Убедени сме дека мораме да оставиме отворени граници, но истовремено разгледуваме и рестрикции за неесенцијални патувања – рече претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

- Advertisements -

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, пак, по состанокот на лидерите порача дека е неопходно да се одржи функционалност на единствен европски пазар преку непречен проток на роба и работници.

Поврзани новости