Европскиот парламент ја усвои резолуцијата за старт на нови преговори на Македонија за влез во ЕУ

by fokus 14:31
14:31

Европскиот парламент ја усвои резолуцијата на словенечкиот европратеник Иво Вајгл, која се однесува на извештајот на Европската комисија за 2016 година.

Резолуцијата беше усвоена со 503 гласови за, 113 против и 45 воздржани.

- Advertisements -

Со оваа резолуција, која беше усвоена од Комисијата за надворешни работи на ЕП, уште еднаш се препорачува започнување на преговорите за членство на Република Македонија во Европската Унија.

Поврзани новости