Европската канцеларија за измами отворила истрага за ИПА фондовите во Македонија

by Фокус 16:50
16:50

Отворена е истрага за искористувањето на средствата од ИПА фондовите во Македонија, јави Радио Слободна Европаповикувајќи се на информација добиена од ОЛАФ – Европската канцеларија која е надлежна за истраги поврзани со измами при Европската комисија.

Од Европската канецеларија за измами не сакале да дадат повеќе детали, освен тоа дека истрагата е отворена. Во оваа фаза на истрагата не можат да кажат за колку пари станува збор.

- Advertisements -

ОЛАФ ја отвора оваа истрага откако посредникот Питер Ванхојте изјави дека има сознанија, односно луѓе кои би сакале и да сведочат дека околу 40 отсто од парите од ИПА фодовите во Македонија биле користени на незаконски начин, односно украдени.

 

Поврзани новости