Европратеничка си ја отсече косата на говорница (Видео)

by fokus

Шведската европратеничка Абир Ал-Сахлани, која е родена во Ирак, си ја отсече косата на говорницата на Европскиот парламент во знак на солидарност со антивладините демонстрации во Иран по смртта на Махса Амини.

кои беа предизвикани откако Махса Амини (22) почина во полициски притвор.

-Сѐ додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде посилен од гневот на оние кои вршат репресија. Се додека Иранките не се слободни, ние ќе бидеме со вас“, рече Сахани пред претседателот на парламентот во Стразбур.

Потоа зела ножици, на курдски јазик изјавила „жена, живот, слобода“ и ја отсекла косата врзана во опавче.

Протестите во Иран почнаа по смртта на Амини која беше уапсена оти носела несоодветна облека и почина во полициски притвор.

Поврзани новости