ЕВН донира 200.000 евра за медицинска опрема и материјали и 10.000 за приклучок на новата мобилна болница

by fokus 16:37
16:37

„ЕВН Македонија“ соопшти дека донирала 200.000 евра на Министерството за здравство за набавка на медицинска опрема и материјали за потребите на јавниот здравствен систем за справување со Ковид 19, а исто така го донирала приклучокот за електрична енергија во вредност од 10.000 евра за мобилната (полска) болница, што е подигната во рамки на Клиничкиот центар во Скопје.

– Во услови на глобална здравствена криза решивме да ја зајакнеме редовната поддршка, со дополнителна донација за македонскиот здравствен систем. Во овие вонредни услови потребна е заедничка координирана акција за што полесно справување со здравствените, но и со економските последици кои ги предизвикува ширењето на вирусот Ковид-19. Како конструктивен партнер на општеството и понатаму ќе се трудиме активно да помагаме, истакна претседателот на Управниот одбор на „ЕВН Македонија“, Штефан Петер.

- Advertisements -

Компанијата потсетува дека пред шест месеци на Министерството за здравство веќе му донираше прочистувачи на воздух со капацитет од 2.500 кубни метри на час, хепа филтри и респираторни машини за високофреквентна механичка вентилација за новороденчиња, во вкупна вредност од 60.000 евра.

– ЕВН како компанија која врши јавна дејност веќе презеде низа активности за да обезбеди сигурно и стабилно снабдување со електрична енергија за сите граѓани. Сите корисници се насочени да ги користат онлајн услугите на компанијата, а активностите на компанијата се одвиваат согласно сите препораки за физичка дистанцираност, се додава во соопштението на „ЕВН Македонија“.

Поврзани новости