ЕУ: Таканаречената инаугурација на Лукашенко е без легитимитет

by Fokus 11:55
11:55

Европската Унија соопшти дека новиот мандат на Александар Лукашенко на местото претседател на Белорусија нема демократски легитимитет.

ЕУ повтори дека претседателските избори во Белорусија, што се одржаа на 9 август не биле ниту слободни ниту фер и оти ЕУ не ги признава фалсификуваните резултати.

- Advertising -

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел истакна дека вчерашната така наречена инаугурација на Лукашенко е спротивна на волјата на голем дел од Белорусите и оти тоа служи само за понатамошно продлабочување на политичката криза во Белорусија.

– Ставот на ЕУ е јасен: белоруските граѓани имаат право слободно да ги изберат тие кои ќе ги застапуваат на нови инклузивни, транспарентни и веродостојни избори, истакна Борел.

Поврзани новости