ЕУ преговара со Фајзер/БиоНТек за уште сто милиони вакцини

by Fokus 23:40
23:40

Европската унија преговара со „Фајзер“ и „БиоНТек“ за да нарача до 100 милиони дози од нивната вакцина против Ковид-19, изјавија денеска тројца неименувани извори.

Европската унија, со 450 милиони жители, веќе нарача 200 милиони дози од вакцината „Фајзер/ БиоНТек“ и сака да купи уште 100 милиони вакцини според договорите потпишани со двете компании во ноември.

- Advertisements -

Секој што ќе реши да се вакцинира, мора да прими две вакцини.

Новите дози може да се испорачаат веќе во третиот квартал, наведуваат изворите.

Поврзани новости