ЕУ испрати спасувачки тимови во Турција

by Fokus

Европската унија (ЕУ) испрати спасувачки тимови во Турција, која беше погодена од силен земјотрес што ја погоди и Сирија, изјави денеска европскиот комесар за управување со кризи Јанез Ленарчич.

„По земјотресот утринава во Турција, го активиравме механизмот за цивилна заштита на ЕУ. Тимовите од Холандија и Романија веќе се на пат“, напиша Ленарчиќ на Твитер.

Поврзани новости