Ерупција на вулкан во Индонезија

by fokus

Индонезија издаде предупредување на највисоко ниво по најновата ерупција на вулканот Семеру на островот Јава, објави локалната ТВ Компас.

Во исто време започна и евакуацијата на жителите кои живеат во близина на вулканот во провинцијата Источна Јава.

Ерупцијата на вулканот Семеру се случила утрово по локално време, објави Ројтерс.

Поврзани новости