Заев ги повика граѓаните да го следат утрешниот дуел со Мицкоски: Гледајте, ќе биде интересно

by fokus 17:55
17:55

Договорот со Грција е совршен пример, модел како може да се разграничат идентитетски прашања и неговата имплементација веќе ги носи првите резултати. Сите ја чувствуваме рефлексијата. Веќе никој не го оспорува идетитетот на Македонцитте и останатите заедници во државата. Имаме држава признаена од сите, рече премиерот Зоран Заев на денешната трибина во Куманово – „Фер општество-шанса за сите“.

Во однос на утрешниот ТВ дуел со лидерот на опозицијата Мицкоски, повика Кумановци да го следат зашто, како што рече, ќе биде транспарентен. За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека е тешко да се дебатира со него бидејќи „е неодговорен“.

– Тежок, неодговорен, за многу важни работи не помага на државата. Разбирам дека опозицијата треба да е критична, но треба да е реална и одговорна. Јас бев 21 месец во опозиција – рече денеска Заев, одговарајќи на прашање на трибината во Куманово „Фер општество, Шанса за сите“

Земјава, според Заев, е пример за останатите, како преку договор и дијалог се решаваат крупни, сложени проблеми. Но, опозицијата не помогна во најкрупните одлуки за државата.

– Оваа дипломатија е заради граѓаните, за дома, за идните генерации да има живот во нашата земја, а Кумановци знаат колку е важно да бидеме интегрирани во НАТО, да бидеме трајно стабилни и безбедни. Куманово знае и од историјата и од поново време колку е важен мирот. Дел сме од најголемиот безбедносен сојуз на светот, ќе бидеме треиесета земја членка на НАТО, истакна премиерот. 

Тој изрази надеж дека до крајот на годинава или во почетокот на наредната, државата ќе го добие полноправното членство во НАТО, додавајќи дека земјата е пример во светот, како низ дијалог се гради пријателство и се обезбедуваат перспективи за сегашните и идните генерации.

-Северна Македонија нема отворени прашања со соседите. Пристигнуваат и првите економски резултати шест месеци по потпишувањето на Договорот. Срушени се рекордите на странските инвестиции. Минатата  2018 година ја завршивме со 624, 5 милиони странски инвестиции што е четири пати поголема сума во споредба со 2017-та. Расте и бруто домашниот производ. Очекуваме во првиот квартал од 2019-та да го пробиеме психолошкиот плафон од четири проценти, да имаме раст, потенцира Заев.

Оцени и дека расте индустријата, дека е намалена невработеноста.

-За една година се вработиле 26.600 граѓани. Ова е доказ дека земјата се движи во правилна насока. Ве уверувам дека со тој тренд ќе ги поминеме и петте проценти БДП, ќе растат платите, 2018-та ја завршивме со шест проценти повисока просечна плата, посочи премиерот и ги повика сите да работат заедно, Владата, општината, приватниот сектор, за да се обезбеди поквалитетен живот.

Се осврна и на инфраструктурата, на изградбата на железничката пруга кон Бугарија, како и на проблемот со стечајците, нагласувајќи дека е решен. Од први јули, дополни, стартува моделот за повраток на ДДВ на граѓаните, а годинава има и 47 проценти повеќе пари за бизнисите. 

Државата е финансиска стабилна. Определени се 50 милиони евра за помош на општините. За локални патишта се договорени 70 милиони евра, а Куманово ќе добие значителни средства бидејќи е најголема општина во државата, рече Заев и посочи повеќе локални проекти, за водоснабдување од Липковско кон Куманово, водомери, реконструкција на водоснабдителен систем, канализација во Тромеѓа, пречистителна станица во Липково, засебен систем за водоснабдување на тој регион, изградба на спортски сали, реконструкција на градската спортска сала, отворање градинки,…

Според премиерот, ќе продолжи поддршката за индустриската зона во Куманово за која се веќе одвоени средства што е значајно за инвеститорите.

Вицепремиерот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски кој присуствуваше на трибината рече дека со низа мерки и стратегии државата се бори против криминалот и корупцијата. Преземени се активности, реформи во безбедноста, во следењето на комунакциите, за спречување корупција,..

-Ќе се обезбеди систем кој ќе ги штити и државата и граѓаните. Создадовме сериозна агенда, суштински реформи, систем кој ќе гарантира заштита на човековите права, рече Спасовски.

Заев и Спасовски одговараа на прашања на граѓаните, меѓу кои и за безбедност на децата-жртви на сексуално насилство. Спасовски рече дека ќе се анализира оваа тема, можно е да се формира детски омбудсман и да се развие стратегија со повеќе вклучени институции.

Заев најави воспоставување одржлив здравствен систем. 

Поврзани новости