ВМРО-ДПМНЕ се откажува од дебата, пратениците бараат да се пристапи кон гласање и најавуваат дека ќе гласаат против

by fokus

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

– Пратеничката група заклучува дека е кажано се и дека нема потреба од натамошна дебата во однос на предложените уставни измени и Договорот од Преспа што беше отфрлен од народот на Референдум. Истовремено, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ апелираат и до пратениците од владејачкото мнозинство да се откажат од настапите и да се пристапи кон гласање по предлогот на Владата на Република Македонија за уставни измени, стои во соопштението.

Воедно се посочува дека тие нема да гласаат за пристапување кон измени на Уставот.

– Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ја изразија својата увереност дека предложените измени и амандманите на Уставот нема да минат во Собранието на Република Македонија и со тој свој став го запозна раководството на ВМРО-ДПМНЕ, при што едногласно ја потврдија својата позиција дека ќе гласаат против уставните измени, стои во соопштението.

Во македонското Собрание денеска е во тек третиот ден од дебатата за потребата за пристапување кон уставни измени на предлог на Владата.

Поврзани новости