Андреј Жерновски иден заменик министер за надворешни работи?

by fokus 12:15
12:15

Поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски, се токми да му биде заменик на министерот Никола Димитров во Министерството за надворешни работи. Владата го планира Жерновски за ова министерство, а како што дознава „Фокус“ планот може да биде официјализиран при пролетното проветрување кое го најави Заев.

Според наши извори одлуката се уште не е донесена, но е извесно дека Жерновски ќе ја добие оваа функција. Нему му беше ветено место во Владата откако на локалните избри се откажа да се кандидира за втор мандат во Општина Центар.

- Advertisements -

Заменичкото место во МНР се уште го држи кадар на Зијадин Села од Алијанса за Албанците. Арта Точи не беше разрешена иако Села излезе од владината коалиција.

Поврзани новости