Шпаркасе банка: Немаме индиции дека во кражбата на сефови е вклучено вработено лице

by fokus 15:09
15:09

Нема индиции дека во кражбата на сефови во Шпаркасе банка е вклучено лице кое било вработено во компанијата, велат од таму. Од банката додаваат дека истрагата е во тек и дека не можат да споделат повеќе информации.

„До сега немаме индикации и сознанија за вклученост на вработени лица од Банката во пријавените инциденти. Покрај постапката која ја водат надлежните органи, случајот се истражува и од страна на секторот за внатрешна ревизија на Банката. Клиентите се на прво место и ги преземаме сите активности во насока на ефикасно разрешување на пријавените инциденти“, посочуваат од таму.

- Advertisements -

Според неофицијални информации три лица се осомничени за празнењето на сефовите од трезорот на Шпаркасе банка. Наводно двајца од осомничените се странски државјани, а еден е Македонец.

Поврзани новости