Пендаровски со 2,6 отсто предност на анкетите, Силјановска води кај Македонците

by fokus 19:36
19:36

Доколку утре се одржат претседателски избори 25 отсто до граѓаните би гласале за Стево Пендаровски, додека 22,4 отсто за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, покажува анкетата спроведена од М-Проспект за ТВ Телма. За Блерим Река, пак, би гласале 10.09 отсто.

Од Агенцијата М-Проспект велат дека резултатите на анкетата се подложни на статистичка грешка од 3,1 отсто. Експертите велат дека кога разликата меѓу кандидатите е во рамки на статистичката грешка, тогаш тоа не е разлика, туку поверојатно е дека кандидатите се изедначени.

- Advertisements -

Во однос на профилот на анкетираните, Силановска е во предност кај Македонците. 32,2 отсто од македонските гласачи би гласале за неа, додека 26,1 отсто за Пендаровски. Сепак за консензуалниот кандидат на СДСМ и ДУИ одговориле дека ќе гласаат и 15,2 отсто од етничките Албанци.

 

Поврзани новости