Обвинителство потврди дека кон Заев не било пукано затоа што обвинетиот немал чиста мета

by fokus

Јавното обвинителство сомничи еден од обвинетите во настаните од „крвавиот четврток“ дека имал намера да пука во актуелниот премиер, Зоран Заев.

-Еден од обвинетите се насочил кон Заев посегнал по пиштолот кој го носел, но не испукал кон пратеникот затоа што бил заштитен од обезбедувањето – изјавија од Обвинителството на денешната прес конференција на која информираа дека е поднесено обвинение против 30 лица.

Фокус претходно објави дека Заев, тој ден требало да биде убиен, за што постоел и снимен телефонски разговор меѓу двајца заговорници.

Поврзани новости