Кратовец убил сосед па се самоубил во својот двор

by fokus 14:47
14:47

57-годишник со иницијали Г.К. од селото Луково во Кратово вчера попладне го застрелал својот сосед, 66-годишниот Р.А., по што и самиот се самоубил во дворот од својата куќа.

Случајот бил пријавен во полиција околу 14.20 часот. Од полицијата информираат дека Г.К. имал здравствени проблеми.

- Advertisements -

„Г.К. отишол до куќата на Р.А. (66) од Кратово и со неговата ловечка пушка што ја поседувал со дозвола, испукал еден куршум и го застрелал Р.А. кој починал на местото на настанот. Потоа Г.К. со пушката заминал пред својата куќа и во дворот се самоубил. По наредба на Јавен обвинител телата на починатите биле предадени во Институтот за Судска Медицина-Скопје за обдукција. Извршен бил увид од страна на Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Кратово и се работи на расчистување на случајот“, велат од МВР.

Поврзани новости