Јанакиески на распит за организацијата на крвавиот четврток

by fokus 10:56
10:56

Екс министерот, Миле Јанакиески, кој се наоѓа во куќен притвор, е на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција во врска со истрагата за „27 април“, потврдуваат од Јавното обвинителство за „Фокус“.

Тој е осомничен за организирање на насилниот упад во Собранието.

- Advertisements -

Претходно на распит беше повикан и поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски.

Обвинителството пред два месеци отвори истрага за организаторите и нарачателите на насилниот упад. Во истрагата освен Вељаноски, осомичени се и екс премиерот Никола Груевски, екс министерот Миле Јанакиески, Спиро Ристовски, екс директорот на УБК, Владимир Атанасовски како и Никола Бошковски, вработен во УБК, а во моментот во бегство во Грција.

Поврзани новости