Деркоски го чека во ДИК да дојде „тој со пиштолот“ од трибината на СДСМ во Гостивар

by fokus

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски утрово на својот Фејсбук профил се пошегува со предупредувањето кое на вчерашната трибина на СДСМ во Гостивар го упати еден од присутните, кој рече дека ќе појде со пиштол во ДИК затоа што бил избришан од избирачкиот список.

„Добро утро од ДИК (го чекаме овај со пиштолот на кој што му беше речено да дојди) што би рекле комшиите: шта речи, а не заплакати!“, напиша Деркоски.

Заканата дека со пиштол ќе влезе во ДИК ја упати граѓанин на Гостивар на синоќешната трибина на СДСМ во овој град.

– Како може ДИК да избрише живи луѓе? Триесет години гласам, ме избришале мене, не можам поддршка да ви дадам. И не само јас, има многу гостиварци избришани. Ве молам да се преземе мерка – се обрати револтираниот граѓанин до Пендаровски.

Откако Пендаровски му рече дека треба да отиде во ДИК, граѓанинот се закани дека ќе отиде со пиштол.

-Ќе им појдам со пиштол – рече тој.

Поврзани новости