Бачев: Од сабајле почнаа со провокации, го заградија половина простор и ни ја исклучија струјата

by fokus

Организаторите на денешниот протест кој се одвива пред Собранието паралелно со почетокот на втората фаза од уставните измени внатре во парламентот, обвинија дека утринава им ја исклучиле струјата, поради што биле принудени да купат агрегат.

Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, рече дека ова е провокација заедно со поставувањето на металната ограда на средина од улицата пред Собрание.

-Заев прво што направи како премиер си зема лиценца за поризводство на марихуана. Затоа нашиот одговор мора да биде жесток, ние повеќе нема што да изгубиме. Можат да не следат, да не прислушуваат, да ни се закануваат, но да не дозволиме да ни го убијат духот – рече Бачев пред присутните.

Организаторите најавуваат дека ќе протестираат пред Собранието до Нова година.

На улицата пред законодавниот дом има поставено двојни барикади, а видно е и бројно полициско обезбедување.

Поврзани новости