Ердоган повторно стана претседател на Турција, победи уште во првиот круг

by Fokus 15:48
15:48

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган победи во првиот круг од претседателските избори на кои освои нов петгодишен мандат, но овојпат со извршни овластувања.

Тој прогласи и победа на Народниот сојуз, изборна коалиција на неговата Партија на правда и развој и малата Партија за национално движење на парламентарните избори, нагласувајќи  дека имаат мнозинство во Парламентот во кој има 600 места.

- Advertisements -

Поврзани новости