Ердоган и официјално прогласен за победник на претседателските избори во Турција

by Fokus

Реџеп Таип Ердоган победи во вториот круг од претседателските избори и беше реизбран за претседател на Турција, изјави шефот на турскиот Врховен изборен совет. Претседателот на Советот, Ахмет Јенер, официјално ги објави резултатите од изборите, наведувајќи дека Ердоган е избран за нов претседател со 52,14 отсто од гласовите.

Дури и сите гласови кои се уште не се внесени во системот да одат за друг претседателски кандидат, резултатите нема да се променат.

Ердоган доби 27.513.587 гласови или 5214%, според податоците објавени од страна на Врховниот изборен совет на земјата, победувајќи го неговиот противкандидат Кемал Киличдароглу кој имаше 25.260.109 гласови или 47,86%.

Поврзани новости