ЕП: ВМРО-ДПМНЕ го попречува Собранието, Иванов е партизиран

by fokus 00:36
00:36

На вечерашната сесија на Европскиот парламент каде што тема беше Македонија и Резолуцијата за земјава беше испратена порака дека ВМРО-ДПМНЕ систематски го спречува Собранието да избере претседател, а претседателот Иванов е партизиран.

-Парламентот не може да биде формиран поради систематски опструкции на ВМРО-ДПМНЕ и однесувањето на претседателот Ѓорге Иванов. Неговото однесување беше критикувано од ЕУ, САД и НАТО. Позицијата на Иванов само ја открива неговата партизираност, рече Иво Вајгл во воведното обраќање на дебата за која се зборуваше за Резолуцијата на ЕП за Македонија.

- Advertisements -

Уште еднаш беше побарано од Иванов да ги почитува резултатите од изборите и да дозволи функционирање на демократијата.

Поврзани новости