Емануел Макрон води со над 60 отсто гласови

by Fokus 19:47
19:47

Францускиот претседателски кандидат, центристот Емануел Макрон води со 60 отсто гласови, најавуваат повеќе белгиски и швајцарски медиуми велат дека повеќе нема сомнеж дека тој е идниот француски претседател.

Француските медиуми имаат забрана да објавуваат било каков резултат се до 20 часот кога ќе биде објавено името на победникот. Но другите франкофонски држави кои со големо внимание и детално ги следат овие избори немаат таква обврска.

Поврзани новости