Експлодираше воз во Бугарија, има загинати

by fokus 12:08
12:08

Четири лица загинаа во Бугарија кога  товарен воз кој превезувал течен нафтен гас излетал од шините и експлодирал во селото Хитрино, во североисточна Бугарија.

Освен загинатите, има и најмалку 25 повредени лица. Од експлозијата уништени се и  20 објекти кои се наоѓале во околината.

- Advertisements -

Бугарски медиуми јавија дека некои објекти се уште горат, зафатени од пожарот настанат од експлозијата. Полицијата соопшти дека се евакуираат луѓето од селото.

Поврзани новости