ЕК: Руската вакцина Спутник V нема да се дистрибуира во ЕУ

by fokus 16:46
16:46

Одлуката на унгарските власти да дозволат употреба на руска вакцина против коронавирус „Спутник V“ не се однесува на територијата на ЕУ, изјави портпарол на Европската комисија.

Европската унија претпочита сите вакцини што им се нудат на европските граѓани да бидат одобрени од Европската агенција за лекови.

- Advertisements -

– Поради итност, одделни земји можат да одобрат употреба на вакцина на нивна територија и да им ја дистрибуираат на своите граѓани. Но, ние сме за максимална транспарентност на процедурите поврзани со вакцините, рече портпаролот.

Поврзани новости