ЕК поддржува воведување европска потврда за вакцинација против Ковид-19

by fokus 16:43
16:43

ЕУ поддржува воведување потврда за вакцинирање против новиот коронавирус што би била „взаемно призната“. Ова го изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

-Медицински е важно да имате потврда за вакцинација. Затоа ја поздравувам иницијативата на грчкиот премиер (Кирјакос Мицотакис) за заемно признат сертификат за вакцинација, изјави таа пред нејзината посета на Лисабон.

- Advertisements -

Сепак Фон дер Лајен е воздржана околу прашањето дали со тоа ќе му се даде некому приоритет. -Дали тоа ќе даде приоритет или пристап до одредени добра е политичка и правна одлука што треба да се разгледа на европско ниво, додаде фон дер Лајен.

Поврзани новости