Египетската полиција упадна во канцелариите на независен медиум

by fokus 20:00
20:00

Египетската полиција денеска упадна во канцелариите на порталот „Мада Маср“, кој ја критикува Владата на претседателот Абдел Фатах ал Сиси.

„Мада Маср“ е независен информативен сајт во Египет. На Твитер налогот на порталот е објавенои дека полицијата „ги држи вработените во зградата и оти се исклучении телефоните“.

Не е познато колку луѓе имало во канцелариите на „Мада Маср“ кога упаднала полицијата.

- Advertising -

„Мада Маср“ вчера објави дека полицијата привела еден од уредниците.

Порталот беше помеѓу стотина други медиуми кои египетските власти ги блокираа претходните години.

Поврзани новости