Една недела до изборите, Трамп води пред Клинтон

by fokus 22:16
22:16

Доналд Трамп, републикантскиот кандидат за претседателските избори во САД, на една недела пред изборите ја претрка ривалката Хилари Клинтон, покажуваат најновите анкети.

Ова е првпат од мај годинава, Трамп да биде во предност, покажува анкетата на ТВ мрежата Еј Би Си, според која Трамп има 46, додека Клинтон 45 проценти поддршка.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Анкетата следи по веста за  одново отворање на истрагата што ја најави ФБИ против Хилари Клинтон, поради користење на првитната имејл адреса за испраќање информации со доверлива содржина.

Клинтон беше во водство и многумина веќе ја гледаа како нов претседател на САД, но новиот развој на настаните во врска со мејловите и нанесоа значаен удар на нејзината кампања.

Инаку, Викиликс денеска објави нови мејлови повразни со кампањата на Клинтон, според кои таа пред телевизиските дебати ги дознавала дел од прашањата.

Поврзани новости