Еден месец од масакрот во Врачар, за само 2 минути згаснаа девет животи, едно девојче подоцна почина во болница

by Fokus

Помина точно еден месец од масовното пукање во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар, кога тринаесетгодишниот К.К. застрела девет ученици и еден училишен чувар.
Истиот ден, додека некои родители се уште ги чекаа своите деца пред училиштето, се одржа прес-конференција на која беа презентирани првите официјални информации.

Како што беше кажано, ранети се шест деца и еден наставник по историја, а загинаа осум ученици и еден училишен чувар.

Шефот на белградската полиција Веселин Милиќ детално објасни како дошло до масовното пукање и изјави дека тоа било планирано еден месец. Рече дека момчето од сефот на татко му однело два пиштоли со пет рамки, а на училиште донело и четири молотови коктели.

-Околу 8 часот и 40 минути Иванка Јовановиќ, помошник-директор, се јавила во итната помош на Полициската управа за Белград и пријавила дека во училиштето влегло дете со огнено оружје и пукало. Веднаш биле испратени полициски патроли. После тоа, во 08.42 часот се јавило непознато лице и се претставило како К.К. и кажало дека пукал во неколку лица. Кога полицијата пристигнала на местото на настанот било утврдено дека момчето кое се јавило во нашата служба употребило огнено оружје. Загинаа осум ученици, седум девојчиња и едно момче – изјави Милиќ.

Момчето веднаш било уапсено, а пронајдено е и оружјето со кое е извршено делото, како и четири молотови коктели. Информацијата која ја изнесе Милиќ и која ја шокираше јавноста е дека К.К. направил список со ученици кои сакал да ги ликвидира.

– Мотивот се уште не е утврден, ниту го кажал. Тој го избра тој ден и таа училница затоа што училницата по историја беше во близина на влезот на училиштето, а првиот час беше неговиот клас VII/2. Пиштолите ги зел од сефот на татко му. Ги оставил во кесата што ја подготвил и со себе зел четири молотови коктели. Откако дошол во училиштето веднаш го застрелал обезбедувачот, по што тој се свртел кон децата кои биле дежурни и кои стоеле на масата, а еден кој стоел до клавирот, пукал во нив и ги зел нивните животи – додаде Милиќ.

Тој рече дека К.К. потоа продолжил кон училницата за историја, дека по пат ја сменил рамката на пиштолот и дека пукал во наставничката и останатите ученици.

– Потоа ја напушта училницата, оди во училишниот двор, ја вади рамката, ја фрла, и вика полиција. Тој изјави дека тоа сам го планирал. Ова е списокот на деца кои планира да ги ликвидира. Самиот направи план за влегување и излегување од училиштето и, како што рече, постави приоритетни цели. Скицата личи на нешто од видео игра или хорор филм, што укажува дека тој детално планирал по одделение како да влезе во која училница и како да елиминира кое дете и со кој број – од VII/2, VIII/4, VI. /4, VIII/2, VII/4 и VII/3, поточно 1, 4, 2, 6 и 6… – рече Милиќ на прес-конференцијата.

Тој рече дека бил во илјадници истраги и дека тоа е нечуено во српското општество. Тој посочи дека прашање за целиот систем е што треба да направиме за да спречиме нешто слично. Тој додаде дека според изјавата на директорот, станува збор за дете кое било примерен ученик и примерен пријател и кое немало забележани емоционални проблеми кои би укажале на такво зло.

Доктор Ивана Стефановиќ од Итната помош изјави дека првиот повик од училиштето во Врачар бил направен во 08:43 часот, дека имало пукање и дека има повредени. Сепак, ниту еден од работниците за итна помош немаше идеја за обемот на пукањето.

– Како што налага протоколот, веднаш ги испраќате трите најблиски екипи, кои беа таму многу брзо. Не известија што се случува таму, па брзо ја реорганизиравме целата работа, за да спасиме што повеќе повредени – истакна д-р Стефановиќ.

Таа изјави дека првата екипа која пристигнала згрижила 13-годишно момче и го пренела во Ургентниот центар, втората екипа 13-годишно девојче на Клиниката во Тиршово, третата екипа 13-годишна старо момче во Тиршова, четвртата екипа момче и девојче во Ургентен центар, петтата екипа однела наставничка (53) во свесна состојба во Ургентниот центар и шестата екипа 13-годишно дете исто така во Тиршова.

– После тоа останаа шест екипи, еден се врати. Тие тимови останаа да пишуваат изјави. После тоа повторно испративме пет екипи да бидат во МУП кога ќе се соберат родителите, пријателите и роднините, да си помагаат – изјави д-р Стефановиќ.

Додека траеше истрагата во училиштето, во еден момент од двете страни на училиштето имало дури 11 екипи, за да им помогнат на родителите кои се собрале на Цветни трг, каде што биле изнесени децата, а од другата страна , каде родителите ги барале децата кои не се појавиле на телефон.

– Се разбира, да се сретнам со професорите, наставниците и наставниците од тоа училиште кои дефинитивно не беа подготвени за ваков стрес, за ваква трагедија. Сигурно никој не е подготвен за тоа, дури и кога сте професионално образовани, како што се тимовите за итни случаи. Тие луѓе направија извонредна работа за да ја направат оваа огромна трагедија малку помала отколку што можеше да биде – додаде таа.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изнесе информации за тоа какви содржини гледал К.К. на интернет и, меѓу другото, покажа видео од Јутјуб на кое млад човек величи оружје и нишани со снајперист кон луѓето.

– Момчето му беше придружник на овој човек. Констатирано е, овие млади по некое време го симнале, но полицијата и БИА го пронашле. Тешко е да се најде причинско-последична врска, но ова го гледало момче осомничено за убиство. Децата ги следат социјалните мрежи и ги гледаат. Децата играат чудни игри и имаат вакви работи на YouTube и на други мрежи, мора да најдеме решение, но тоа нема да биде форма на цензура. Се промовира насилство, тогаш никогаш не би гледале филмови – вели Вучиќ.

Како што објасни, момчето кое го изврши масакрот во училиштето гледало видео клип направен на Јутјуб и додал дека „изгледа како тоа што го направил да е копирано во индиго“.
Таткото уапсен

Истиот ден по наредба на Вишото јавно обвинителство во Белград бил уапсен и таткото на момчето В.К., а поради сомнение дека сторил кривично дело Тешки дела против општата безбедност му е одредена мерка притвор до 48 часа.

Според неговата адвокатка Ирина Боровиќ, тој дури на рочиштето го дознал целиот обем на она што го направил неговиот син. Таткото на момчето е приведен.

На 15 мај во болница почина девојчето А.А., кое беше тешко повредено кога во неа пукал К.К.

Таа е 10-та жртва на масакрот што го изврши тринаесетгодишно момче.

Несреќната девојка починала во УДК „Тиршова“, а имала тешки повреди на главата и покрај натчовечките напори на лекарите им подлегнала на повредите.

Првото основно јавно обвинителство во Белград утврдува дали М.К., мајката на момчето кое го изврши масовното пукање во ОУ „Владислав Рибникар“, сторила кривично дело запуштање и малтретирање малолетно лице.

Обвинителството испратило барање до Полициската управа за град Белград за прибирање на потребните информации, со што наредил да биде сослушан осомничениот М.К., да се изврши разговор со педагогот и психологот вработен во ОУ „Владислав Рибникар“, како и да се преземат сите други потребни мерки и дејствија.за целосно утврдување на фактичката состојба.

Исто така, на Градскиот центар за социјална работа му е наложено да изврши дијагностичка проценка на функционирањето на семејството на малолетната К.К и за ова да поднесе пријава до обвинителството, како и да утврди дали претходно наведеното семејство било во евиденцијата.

„За делото занемарување на должноста да се грижи и воспитува малолетно лице кое е должно да го чува, казната е затвор до три години. За делото злоупотреба потпаѓаат – принудување на прекумерна работа. или работа што не соодветствува на возраста на малолетникот или на или од личен интерес го натера да врши други дејствија штетни за неговиот развој, ќе се казни со затвор од три месеци до пет години“, стои во Кодексот.

Наредено е да се сослуша уште еден сведок кој бил во близок контакт со К.К.- дадилката.

– На полициското рочиште мајката меѓу другото изјавила дека дадилката која се грижела за него поминувала време и со К.К. Истрагата смета дека преку нејзиното сослушување на истражните органи ќе им бидат познати многу дополнителни детали од животот на момчето, но најважно е дадилката да дознае каков навистина бил односот на мајката и таткото со момчето и обратно. Таа жена порано ја чувала К.К., но и неговата сестра. Затоа, она што е најважно за истрагата, повторувам, во овој момент е да се утврди каков бил односот во куќата и дали однесувањето на момчето упатувало на тоа дека може да направи кривично дело – вели соговорник од истрагата за Телеграф.рс.

Наредено е да се сослушаат и родителите на децата со кои се дружела К.К., а потоа и наставниците, соседите и другите членови на семејството.

– Таткото е во притвор од 5 мај, а во Вишото јавно обвинителство го негираше делото за кое се товари, а тоа е тешко кривично дело против општата безбедност. После тоа мајката дала исказ во полиција, а предкривичната постапка против неа од Првото основно јавно обвинителство ја презеде Вишото јавно обвинителство. Како што веќе беше најавено, по приемот на пријавата, списите на предметот се доставени до Вишото јавно обвинителство во Белград за спојување со предметот во тоа обвинителство затоа што се води истрага против В.К., татко на малолетниот К.К., за кривичното дело Сериозен прекршок против општото обезбедување. Имајќи предвид дека постои взаемна поврзаност меѓу кривичните дела што им се ставаат на товар и делумно истите докази, треба да се спроведе единствена постапка. Предкривичната постапка против мајката се води со цел да се утврди дали во нејзиното дејствие се содржани елементите на кривичното дело запуштање и малтретирање малолетно лице, додека за таткото се води истрага за кривично дело Тешки кривични дела против општата сигурност. а ќе се испита и дали со неговото дејствие може да се стекнат елементи на кривичното дело Запуштање и злоупотреба на малолетно лице. Акцентот е ставен на утврдување каков бил навистина односот помеѓу мајката, таткото и К.К. – беше речено за Телеграф.рс.

Бидејќи К.К се уште нема 14 години, не одговара кривично, па нема да може да биде осуден, а се уште е во психијатриска болница.

Поврзани новости