Две години од првата „бомба“ и од вистината за прислушувањето на 20.000 граѓани

by fokus 15:01
15:01

На денешен ден пред две години македонската опозиција ја објави првата „бомба“ од прислушуваните разговори на околу 20.000 граѓани меѓу кои, како што тогаш објави СДСМ и високи претставници од власта и од опозицијата, новинари, претставници од невладини организации, од Синодот на МПЦ, ИВЗ, политичари од албанскиот блок, бизнисмени…

„Бомбата“ Заев ја отвори пуштајќи аудио снимка од разговор за кој тој потврди дека е воден меѓу него и една новинарка, која му бара изјава за финансирањето на училиштата. Потоа следуваше аудио снимка меѓу Заев и Шекеринска, меѓу него и неговата ќерка, меѓу него и негов пријател…

- Advertisements -

„Вакво масовно прислушување може да спроведе само УБК. Се прислушувало постојано, 24 часа, седум дена во неделата. По ова, сфативме дека живееме во два поделени света, еден на Груевски и на Мијалков, а во вториот сме сите ние“, рече Заев на 9 февруари 2015 година.

Битката за правда на оштетените во едно од најмасовнните прислушувања му е доверена на Специјалното јавно обвинителство под раководство на Катица Јанева која денеска го прославува својот 52 роденден. Таа е родена на 9 февруари 1965 година.

Поврзани новости