Двајца мотоциклисти загинаа во одделени сообраќајки, едниот 21-годишен, другиот 30-годишен

by fokus 10:29
10:29

Двајца мотоциклисти загинаа вчера во одделени сообраќани несреќи. Едниот е гостиварец на возраст од 21 година со иницијали З.З., додеа другиот е скопјанец на 30-годишна возраст.

Првата сообаќајна несреќа се случила вчера попладнето околу 14.45 часот на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток кога се судриле патничко возило „ауди“ со гостиварски регистарски ознаки, управувано од М.З.(62) од Гостивар и мотоцикл „кавасаки“ со гостиварски регистарски ознаки, управуван од З.З.

- Advertisements -

МВР денеска соопшти дека од здобиените повреди на местото на настанот починал возачот на мотоциклот. Извршен бил увид од страна на Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Гостивар.

Втората сообраќајна несреќа се случила неполни дваа саати подоцна.

„Во 16.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на место викано „Усек“, се случила сообраќајна незгода помеѓу комбе „мерцедес спринтер“ со швајцарски национални ознаки, управувано од З.Д.(74) од ресенското село Претор (со привремен престој во Швајцарија) и мотоцикл „БМВ“, управуван од А.Д.(30) од Скопје. Од здобиените повреди на местото на настанот починал возачот на мотоциклот. Извршен бил увид од страна на Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Велес“, соопштија од полицијата.

Поврзани новости